Festival nad Řekou 2010

  • česky
  • english

Přejdi na obsah

FNR logo Výtvarník: Joska Skalník

Historie Festivalu nad řekou

První ročník Festivalu nad řekou v roce 2009 vrátil po několikaleté přestávce do Písku velkou a významnou filmovou událost. Město nad Otavou vždy filmem žilo. V minulosti se zde konala řada celostátních i mezinárodních akcí. Hradby, jez, náměstí i okolí Písku známe z mnoha českých filmů, protože filmaři měli a mají Písecko ve velké oblibě. Filmová akademie Miroslava Ondříčka dnes vychovává nové adepty filmového umění. Festival nad řekou tak navazuje na bohatou tradici a přirozeně těží jak ze zázemí a zkušeností místních pořadatelů, tak i profesionality dramaturgů.

FNR 2009 Plakát Výtvarník: Joska Skalník

Charakteristika Festivalu

FESTIVAL NAD ŘEKOU je významná kulturně-společenská akce zaměřená především na prezentaci filmového umění v těsné spolupráci s jinými druhy umění či společenskými vědami. Po úspěšném prvním ročníku uvede tento mezinárodní multižánrový filmový festival tři hlavní cykly (Belle Époque, Dějiny francouzské kinematografie, Polský film morálního neklidu). Jejich hlavní náplní budou samozřejmě projekce filmů, doplňkem pak tematicky stejně zaměřené ukázky jiných druhů umění (koncerty, výstavy, divadla, dílny) a přednášky i mezinárodní panelové diskuze. Účastnici se mohou těšit na neformální atmosféru a „blízká setkání“ s domácími i zahraničními filmovými tvůrci. Svým vzdělávacím zaměřením vytváří FNR prostor pro vlastní hledání souvislostí, přitom ovšem v každém okamžiku dbá o to, aby oslovil co nejširší paletu účastníků zábavnou formou.

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou

Bohatá filmová historie Písku

Písek byl a je magickým městem filmu. Je spjatý zejména s tvorbou místního rodáka Václava Kršky a s filmy, které tento významný český režisér v Písku natočil. Ostatně jeho Měsíc nad řekou byl i inspirací pro jméno festivalu. Krška ale nebyl jediným tvůrcem, kterého město okouzlilo a v dalších letech byla v Písku a jeho blízkém okolí natočena celá řada snímků. Karel Kachyňa sem umístil děj Dobrého světla i Duhové kuličky, také František Filip se do rodného města vracel a zasadil do něj například část slavného seriálu o lidech kolem koní Dobrá voda. V nedalekých Čimelicích také působila střední filmová škola, v roce … se zde uskutečnilo první setkání zástupců filmových klubů, z něhož se již od následujícího roku vytvořila dlouholetá tradice Letních filmových škol, jejich první ročníky se konaly v Písku. V 80. letech se město stalo na několik let hostitelem setkání představitelů Mezinárodní federace filmových klubů z celé Evropy a zahraničních filmových novinářů se zájmem o český film. V roce 1994 zde byla otevřena Filmová akademie Miroslava Ondříčka, která zde působí dodnes.

Kino Portyč Back View Kino Portyč: hlavní sál

Festivalové lokality

Město Písek za posledních deset let výrazně investovalo do turistické a kulturní infrastruktury, a je tak dokonale připraveno hostit významnou a velkou kulturní akci. Festival využije nově zrekonstruované a plně klimatizované Centrum kultury (4 sály) a kino Portyč. Pro doprovodné akce je připraveno unikátní zastřešené letní kino, další letní kino vznikne na náměstí a koncerty se budou konat v romantickém prostředí na Městském ostrově.

Písek CzechTourism Písek: Starý kamenný most

Město Písek

Královské město založené ve 13. století na řece Otavě, centrum historického Prácheňského kraje, město studentů i aktivních seniorů, město v „moři lesů“ s bohatou kulturní tradicí. Dnes: oblíbené letovisko, jehož střed byl vyhlášen městskou památkovou zónou. Moderní třicetitisícové město s kvalitními službami. Bližší informace najdete na http://www.icpisek.cz/php/katalog/hp.php


Orlík nad Vltavou Orlík

Okolí Písku

Písecko bývá nazýváno „brána jižních Čech“. Rozprostírá se na pomezí středních a jižních Čech v severozápadní části Jihočeského kraje a je to turisticky zajímavá oblast s množstvím malých sídel rozprostřených ve zvlněné krajině s hlubokými údolími řek, množstvím lesíků a vodních ploch. Je to kraj rybníků, Orlického přehrady a zlatonosné Otavy, region krásných zalesněných vrchů s neporušenou přírodou i rovinatých plání. V regionu dále můžete navštívit například města Milevsko, Mirotice, Mirovice, Protivín nebo Strakonice. Sedmdesát kilometrů od Písku naleznete renesanční Český Krumlov s unikátní městskou památkovou rezervací chráněnou organizací UNESCO. Více na http://www.jiznicechy.cz/Festivalové Lokality

Město Písek za posledních deset let výrazně investovalo do turistické a kulturní infrastruktury, a je tak dokonale připraveno hostit významnou a velkou kulturní akci. Festival využije nově zrekonstruované a plně klimatizované Centrum kultury (4 sály) a kino Portyč. Pro doprovodné akce je připraveno unikátní zastřešené letní kino, další letní kino vznikne na náměstí a koncerty se budou konat v romantickém prostředí na Městském ostrově.

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku