Festival nad Řekou / River Film Fest

  • česky
  • english

Přejdi na obsah

Vítejte na stránkách filmového Festivalu nad řekou 2011

most-kriz-sochy-pruhled-bezlinek.jpg

strana-1.jpg
strana-2-opr.jpg
strana-3.jpg
strana-4.jpg
strana-5.jpg
strana-6.jpg
strana-7.jpg
strana-8.jpg
strana-9.jpg
strana-10.jpg
strana-11.jpg
strana-12.jpg
strana-13.jpg
strana-14.jpg
strana-15.jpg
strana-16.jpg
strana-17.jpg
strana-18.jpg
strana-21-2.jpg
strana-19.jpg
strana-20.jpg
strana-21.jpg
strana-22.jpg
strana-23.jpg
strana-24.jpg
strana-25.jpg
strana-26.jpg
strana-27.jpg
strana-28.jpg
strana-29.jpg
strana-30.jpg
reklamahavelmala.jpg
strana-31.jpg
strana-32.jpg
strana-33.jpg
strana-34.jpg
strana-35.jpg
strana-36.jpg
strana-37.jpg
strana-38.jpg

 

Zpravodajství Festivalu nad Řekou 2011

 

P. F.  2012

Václav PF

„Pocta Václavu Havlovi“ s laskavým svolením výtvarníka Petra Síse

 

Všem příznivcům FNR přejí

Michael a Markéta Havas

za tým

 

 

 



Festival nad řekou se přesouvá na rok 2012

 

FNR Dopis 1

 

FNR Dopis 2

 

FNR Dopis 3

 

 

 

 

 

Celovečerní debut Václava Kadrnky „Osmdesát dopisů“ vybrán do prestižní sekce FORUM na 61. Berlinale


debut-fnr.jpg

 

 

PF 2011

 

 

 

 

 


II. ročník Festivalu nad řekou

proběhl v Písku od 30.7. do 5.8.2010

pod záštitou prezidenta Václava Havla.


Václav Havel mini záštita

 

Program Festivalu nad řekou zde



„Festival nad řekou si tedy staví skutečně náročné mety. Letošní ročník prověřil organizační tým mladých lidi, jímž patří obdiv a dík za profesionálně odvedenou práci, stejně jako všem spolupracovníkům z písecké radnice a z Centrakultury.“

Synchronč. 4/2010 – Zpravodaj Českého filmového a televizního svazu FITES


zaverecna-zprava.jpg

Chcete-li se dozvědět víc o denním průběhu letošního Festivalu nad řekou klikněte prosím na „Závěrečnou zprávu“



Sobotní události Festivalu nad řekou

Festival dnes v 17:30 oficiálně zahájil svůj druhý ročník. Slavnostní podvečer v kině Portyč moderoval Jaroslav Dušek spolu s Chantal Poullain, která se přítomným představila také jako skvěla interpretka šansonů. Na pódiu se kromě prezidenta festivalu Michaela Havase a místostarosty Písku Tomáše Duška vystřídalo několik dalších hostů. Expert na dílo Franze Kafky Hans Gerd Koch a herečka Daniela Bakerová komentovali filmovou reportáž z leteckého dne v Brescii (1909), jíž se Kafka účastnil. K divákům promluvily i dramaturgyně letošních programových sekcí Pavla Bergmannová a Tereza Brdečková.

Cenu Miroslava Ondříčka převzalo šest polských režisérů kina morálního neklidu, kteří dnes přijeli společně do Písku: Krzysztof Zanussi, Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski. Velký okamžik odlehčil moderátor Jaroslav Dušek – Miroslav Ondříček má iniciály MO, což ve scénářích znamená mimo obraz, takže proto není u předávání přítomný.
Nedlouho po skončení programu v kině Portyč se většina hostů přesunula na vernisáž výstavy portrétů z kalendáře Proměny 2010 Nadace Archa Chantal. Expozici můžete navštívit v hotelu Art.

Krzysztof Zanussi se účastnil všech včerejších projekcí svých filmů. Po skončení promítání se zájmem diskutoval s diváky.

Ve 23:00 se konala další z unikátních projekcí němých filmů ze sekce Belle Époque. Jeden z historicky prvních psychoanalytických filmů Záhady lidské duše (G. W. Pabst, 1926) opět doprovázel na elektrickou kytaru Pavel Johančík.

Skvělý koncert odehrál písničkář Jiří Dědeček v Altánu. Tea Jay Ivo pokračoval na Ostrově se svými hudebními večery, tentokrát ve stylu rock and roll a rock & billy.

Programové tipy na 1. srpna:
11:00 / Kulturní dům – hudební sál / Osmdesát dopisů (prezentace nového filmu Václava Kadrnky za přítomnosti režiséra)
14:30 / Portyč / Kuky se vrací (projekce se zúčastní Zdeněk Svěrák a Vladimír Smutný)
17:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Návrat ztraceného syna (projekce se zúčastní Jan Kačer a Nina Divíšková)
17:30 / Prácheňské muzeum / vernisáž výstavy „Jára Cimrman – světoběžník a vynálezce“ (přítomni budou herci Divadla Járy Cimrmana)
19:00 / Kulturní dům – velký sál / Divadlo Járy Cimrmana – České nebe
21:00 / Altán v Palackého sadech / koncert Natálie Kryžné

festivalové listy zobrazit zde- pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader

 


Nedělní události festivalu nad řekou


V 19:00 začalo v Kulturním domě představení poslední hry autorské dvojice Zdeněk Svěrák / Ladislav Smoljak České nebe. Účinkující sklidili od vyprodaného sálu potlesk ve stoje.

Další zajímavou událostí byla prezentace filmu režiséra Václav Kadrnky Osmdesát dopisů. Autor zde představil ukázky ze svého filmu, v němž ztvárnil vlastní zážitky z britského exilu. Film se teprve chystá do kin.

Pokračují projekce filmů morálního neklidu, kterých se účastní všichni přítomní polští tvůrci. Po promítání živě diskutují s přítomnými diváky. Tématem debat je například význam polských filmů v době svého vzniku a otázka jejich interpretace v současnosti. Z šestice slavných tvůrců Písek opustil prozatím jen Krzysztof Zanussi.


V Prácheňském muzeu se potom konala vernisáž putovní výstavy Světoběžník a vynálezce Jára Cimrman. Expozice, která je k vidění v Prácheňském muzeu do 29. září, zahrnuje řadu kuriózních předmětů a Cimrmanových vynálezů – třeba mikrofon s rozšířenou směrovou charakteristikou, vzácného preparovaného kostlína od jihoamerických indiánů nebo jediný dochovaný Cimrmanův autoportrét – slavnou „autobustu“ se strhanými rysy. Prezident festivalu Michael Havas při této příležitosti udělil fenoménu Cimrman druhou letošní Cenu Miroslava Ondříčka. Laureátům poblahopřál také Boris Nosek, autor této pozoruhodné ceny.

Tipy na 2. srpna:
11:00 / Portyč / Milenci (Louis Malle, 1958) / film uvedou kameraman Jaromír Šofr s Terezou Brdečkovou
11:00 / Kulturní dům – velký sál / Diskuze s pěticí polských režisérů kina morálního neklidu
11:00 / Kulturní dům – loutkový sál / Kam až sahá smrt (Ripples of Loss, 2007) / projekce filmu s účastí režiséra Roberta Jamese
14:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Aeroplány z Brescie (1909) / projekci filmu doplní komentářem Hans Gerd Koch
14:30 / Kulturní dům – hudební sál / Filmy Ctibora Turby – Haydn a Hobit / Ctibor Turba doplní projekci vlastním komentářem
21:00 / Altán v Palackého sadech / akustický koncert Lenky Dusilové
23:00 / Kulturní dům – velký sál / Pražský student (H. H. Ewers, 1913) / unikátní projekce restaurované kopie s hudebním doprovodem kapely Johanband

Kdo je v Písku: Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Hans Gerd Koch, Robert James, Zdeněk Svěrák, Jaromír Šofr, Vladimír Smutný, Václav Kadrnka, Pavel Kolaja, Jiří Soukup, Dagmar Bláhová, Daniela Bakerová, Jiří Dědeček, Boris Nosek, Jindřich Štreit, Vladimír Birgus, Natálie Kryžná

Kdo přijede: Ctibor Turba, Lenka Dusilová, Dušan Trančík, Karel Vachek, Kristina Vlachová, Miroslav Adamec

festivalové listy zobrazit zde - pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader



Pondělní události Festivalu nad řekou

Pondělkem vstoupil festival do své druhé poloviny.

Ne často je možné setkat se v jediném sále s pěti legendami polské kinematografie. P. Andrejew, T. Zygadło, J. Domaradzki, R. Bugajski a J. Zaorski diskutovali včera s diváky o problémech s cenzurou, zkušenostech s exilem, ale třeba i o inspiraci českou kinematografií. Všichni překvapili svou sympatickou civilností. Sestavu polských tvůrců doplnil slovenský režisér Dušan Trančík.

Také ostatní hosté se účastnili filmových projekcí. Mim Ctibor Turba představil divákům své dva filmy Haydn a Hobit. Britský dokumentarista Robert James ukázal snímkem Kam až sahá smrt, jak kreativně je možné přistoupit k žánru instruktážních filmů. Znalec díla Franze Kafky Hans Gerd Koch s herečkou Danielou Bakerovou komentovali projekci filmu Aeroplány z Brescie (1909).

V Kulturním domě se za přítomnosti Jindřicha Štreita a Vladimíra Birguse uskutečnila vernisáž Výstavy polských studentů z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Kromě této výstavy můžete v Písku vidět expozice Metamorphosis 2009, kalendáře Proměny Nadace Archa Chantal, výstavu „Jára Cimrman – světoběžník a vynálezce“ a výstavu Borise Noska „A přece se točí!“.

Večer potěšila návštěvníky akustickým koncertem zpěvačka Lenka Dusilová. Posluchači se dostavili v hojném počtu a neodradily je ani občasné přeháňky. Dvě písně zazpívala Dusilová spolu se svým bratrem a na závěr věnovala publiku několik přídavků.

Na festival přijela také Doc. PhDr. Marie Mravcová, Csc. Mimořádný zájem diváků zaznamenalo promítání filmu Sladké hry minulého léta, k němuž si paní docentka připravila lektorský úvod. Pro všechny, kteří se do sálu nedostali, uvádíme film Juraje Herze také dnes.

Tipy na 3. srpna:
11:00 / Kulturní dům – loutkový sál / Co s Českou televizí? / moderovaná diskuze s hosty
14:30 / Portyč / Příběh Gilberta a Sullivana (S. Gilliat, 1953)
14:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Organ (Š. Uher, 1964) / s hostkou Hanou Maciuchovou
17:30 / Kulturní dům – hudební sál / Eva, Eva (J. Jakubisko, 1980) / s hostkou Evou Sittou
20:30 / Portyč / Hák (P. Andrejew, 1979) / s hostem Piotrem Andrejewem
21:00 / Altán – Palackého sady / Ivan Hlas
23:00 / Kulturní dům – loutkový sál / Fantomas (L. Feuillade, 1913) / s hudebním doprovodem dua Johanband

Kdo je v Písku: Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Hans Gerd Koch, Robert James, Jaromír Šofr, Dagmar Bláhová, Daniela Bakerová, Jiří Dědeček, Boris Nosek, Jindřich Štreit, Vladimír Birgus, Lenka Dusilová, Kristina Vlachová

Kdo přijede: Eva Sitta, Hana Maciuchová, Ivo Mathé, Petr Kaňka, Miroslav Adamec, Martin Skyba, Ivan Biel, Miroslav Sovják, Václav Kvasnička, Marek Dobeš, Jan Gogola, Ivan Vojnár

festivalové listy zobrazit zde - pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader


Úterní události Festivalu nad řekou

V úterý nás na festivalu zastihly nepříjemné dešťové přeháňky. O to lépe bylo všem návštěvníkům v projekčních sálech, které se čím dál tím více plní.

Zájem je třeba o domácí filmovou klasiku a samozřejmě o polské filmy morálního neklidu. Z polských režisérů zůstávají v Písku už pouze tři: Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Ryszard Bugajski. Společně v úterý také navštívili píseckého starostu Miroslava Sládka.

Událostí dne byla nepochybně diskuze Co s Českou televizí? Ranní debaty moderované Janem Gogolou se zúčastnila početná delegace hostů. Přítomni byli například Ivo Mathé, Ivan Biel, Marek Dobeš nebo Kristina Vlachová. Ze zástupců České televize se bohužel dostavil pouze vedoucí dramaturg Centra převzatých pořadů Václav Kvasnička. Debata skončila konstatováním nutnosti restrukturalizace České televize.

V Písku se objevila Hana Maciuchová, která s diváky zavzpomínala na jednu ze svých prvních filmových rolí ve snímku Štefana Uhera Organ, uváděného v rámci sekce Diagnóza času. Přijela také šarmantní australská herečka českého původu Eva Sitta. Uvedla ne příliš známý trezorový film Juraje Jakubiska Eva, Eva.

Režisér Ivan Vojnár představil svou Cinematerapii a Elmar Kloss ml. snímek Obžalovaný svého slavného otce, který by letos oslavil sté narozeniny. Podařil se i večerní koncert zpěváka Ivana Hlase.

Na webových stránkách Festivalu nad řekou nově přibyly „Festivalové střípky“ – denní zpravodajství festivalového filmového štábu. Naleznete je pod odkazem Galerie / Video.

Tipy na 4. srpna:
11:00 / Portyč / Citlivá místa + Rébus (P. Andrejew, 1980) / host Piotr Andrejew
14:30 / Kulturní dům – velký sál / Dvacátý devátý (A. Kachlík, 1974) / host Antonín Kachlík
14:30 / Kulturní dům – hudební sál / Kieślowski v dokumentu / komponovaný pořad
14:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Přežít svůj život / Jaromír Kallista prezentuje nový film Jana Švankmajera
17:30 / Portyč / Jaká to rozkošná válka! (R. Attenborough, 1969) + slavnostní zakončení festivalu / mezi hosty se objeví Jiří Dědeček, Bona Fide Tango nebo Pavel Bobek
20:30 / Kulturní dům – hudební sál / Hořký sníh (G. Agathonikiadis, 2009)

Kdo je v Písku: Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Daniela Bakerová, Jiří Dědeček, Boris Nosek, Jindřich Štreit, Vladimír Birgus, Ctibor Turba, Elmar Kloss ml., Ivan Hlas, Kristina Vlachová, Eva Sitta, Ivo Mathé, Petr Kaňka, Miroslav Adamec, Martin Skyba, Ivan Biel, Miroslav Sovják, Václav Kvasnička, Marek Dobeš, Jan Gogola, Ivan Vojnár
Kdo přijede: Georgis Agathonikiadis, Vít Klusák a Filip Remunda, Antonín Kachlík, Vladimír Merta

festivalové listy zobrazit zde - pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader





Středeční události festivalu nad řekou

Předposlední festivalový den navštívila Písek delegace k novému snímku Jana Švankmajera Přežít svůj život. Po dvou „filmech o filmu“ vystoupil například kameraman filmu Jan Růžička, který divákům prozradil několik detailů ze zákulisí natáčení s mistrem české animace. Na premiéru „psychoanalytické komedie“ si budeme muset počkat na podzim.

Řecký režisér Georgis Agathonikiadis uvedl svůj nový televizní film Hořký sníh. Režisér Antonín Kachlík svůj normalizační opus Dvacátý devátý.

Slavnostní zakončení festivalu proběhlo v 17:30 v kině Portyč. Na pódiu se kromě prezidenta festivalu Michaela Havase vystřídali Pavel Bobek, Jiří Dědeček, kvintet Bona Fide Tango. Vystoupili také dramaturgové Jan Lukeš a Martin Jiroušek, koordinátor programu Štěpán Hulík a starosta Písku Miroslav Sládek. Zábava dále pokračovala od 21:00 ve Sladovně.

Michael Havas zároveň při zakončení vyhlásil programové sekce příštího ročníku. Hlavním tématem bude „Bůh“, dále německá kinematografie od konce první světové války do začátku druhé světové války (prozatímní název sekce je „Od Caligariho k Hitlerovi“), Historie řecké kinematografie, zůstává Diagnóza času.

Poslední z letošních Cen Miroslava Ondříčka převzali filmová historička a kritička Galina Kopaněva a „zasloužilý“ promítač pan Kupec, který se své práci věnuje už šedesát let.

Večer zahrál v Altánu Vladimír Merta, který sice předčasně, ale symbolicky uzavřel letošní ročník se slovy, aby všichni příště vzali do Písku své známé a kamarády.

Rozhovor s Michaelem Havasem a dalšími hosty si můžete přečíst v posledním čísle Listů Festivalu nad řekou. Spolu s předešlými čísly je ke stažení na webu festivalu pod odkazem Press / Ke stažení.

Tipy na 5. srpna:
11:00 / Kulturní dům – velký sál / Psychodráma (J. Zachar, 1964) / host Viktor Vrabec
11:00 / Kulturní dům – hudební sál / Polský dokument morálního neklidu / komponovaný pořad
17:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Hledání Drahomíry Vihanové / režisérka uvádí pásmo svých krátkých filmů
17:30 / Sladovna / Milan Wolf: Kouzelná hodina s fonografem pana Edisona / performance filmového sběratele Milana Wolfa
20:30 / Kulturní dům – velký sál / Provinční herci (A. Holland, 1978)

Kdo je v Písku: Antonín Kachlík, Georgis Agathonikiadis, Jiří Dědeček, Vladimír Merta, Boris Nosek, Jindřich Štreit, Daniela Bakerová, Ctibor Turba, Kristina Vlachová, Eva Sitta, Ivo Mathé, Ivan Biel, Jan Gogola, Ivan Vojnár

Kdo přijede: Drahomíra Vihanová, Viktor Vrabec, Milan Wolf

festivalové listy zobrazit zde - pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader



Čtvrteční události Festivalu nad řekou

Ceny jsou rozdány, filmy odpromítány. Festival nad řekou 2010 je definitivně za námi. Zakončovali jsme psychologicky a melancholicky. Poslední projekce letošního ročníku – tragikomické rodinné drama Arnauda Desplechina Vánoční příběh a jediný v Písku uváděný celovečerní snímek Agnieszky Holland Provinční herci – začaly ve 20:30.

Festivalový čtvrtek patřil režisérce Drahomíře Vihanové, která 31. července oslavila osmdesáté narozeniny. Opozdilá debutantka nové vlny natočila svůj celovečerní snímek Zabitá neděle v roce 1969. Film okamžitě putoval do trezoru a režisérka musela hledat útočiště ve studiu Krátkého filmu. Drahomíra Vihanová v Písku osobně uvedla svůj zatím poslední snímek Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. Po projekci komentovala třeba ve své době rozporuplné kritické reakce na film a přiblížila divákům úsměvné i méně úsměvné detaily z natáčení.

Některé ze svých sběratelských kuriozit představil odpoledne filmový sběratel Milan Wolf. V komponovaném pořadu Kouzelná hodina s fonografem pana Edisona zazněly mimo jiné unikátní ukázky zvukových záznamů z přelomu 19. a 20. století.

Poslední hosté a snad i diváci odjížděli spokojení a festivalový štáb večer oslavil zdárný průběh druhého ročníku. Děkujeme všem, kteří se ho zúčastnili. Za rok se těšíme znovu. Těšit se můžete i Vy na sekce Historie řecké kinematografie, Od Caligariho k Hitlerovi, Diagnóza času a především hlavní téma „Bůh“.

Na webu si můžete prohlédnout denní filmové reportáže a Listy Festivalu nad řekou. Další materiály budou postupně přibývat.

festivalové listy
zobrazit zde - pro zobrazení je potřeba mít nainstalovaný PDF reader






PRO VELKÝ ZÁJEM OPAKOVANÉ PROMÍTANÍ FILMU
"SLADKÉ HRY MINULÉHO LÉTA"

polsti-reziseri-1_resize.jpgpolsti-reziseri-2_resize.jpg


KONCERT LENKY DUSILOVÉ

Večer potěšila návštěvníky akustickým koncertem zpěvačka Lenka Dusilová. Posluchači se dostavili v hojném počtu a neodradily je ani občasné přeháňky. Dvě písně zazpívala Dusilová spolu se svým bratrem a na závěr věnovala publiku několik přídavků.

lenka-dusilova-1_resize.jpglenka-dusilova-2_resize.jpglenka-dusilova-3_resize.jpg


VERNISÁŽ VÝSTAVY POLSKÝCH STUDENTŮ

V Kulturním domě se za přítomnosti Jindřicha Štreita a Vladimíra Birguse uskutečnila vernisáž Výstavy polských studentů z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Kromě této výstavy můžete v Písku vidět expozice Metamorphosis 2009, kalendáře Proměny Nadace Archa Chantal, výstavu „Jára Cimrman – světoběžník a vynálezce“ a výstavu Borise Noska „A přece se točí!“.

streit-a-birgus-1_resize.jpgstreit-a-birgus-2_resize.jpg


DRUHÁ POLOVINA FESTIVALU ZAČÍNÁ

Pondělkem vstoupil festival do své druhé poloviny. Ne často je možné setkat se v jediném sále s pěti legendami polské kinematografie. P. Andrejew, T. Zygadło, J. Domaradzki, R. Bugajski a J. Zaorski diskutovali včera s diváky o problémech s cenzurou, zkušenostech s exilem, ale třeba i o inspiraci českou kinematografií.... Všichni překvapili svou sympatickou civilností. Sestavu polských tvůrců doplnil slovenský režisér Dušan Trančík.


Také ostatní hosté se účastnili filmových projekcí. Mim Ctibor Turba představil divákům své dva filmy Haydn a Hobit. Britský dokumentarista Robert James ukázal snímkem Kam až sahá smrt, jak kreativně je možné přistoupit k žánru instruktážních filmů. Znalec díla Franze Kafky Hans Gerd Koch s herečkou Danielou Bakerovou komentovali projekci filmu Aeroplány z Brescie (1909).

ruzne-1_resize.jpg


TIPY NA 2.SRPNA

11:00 / Portyč / Milenci (Louis Malle, 1958) / film uvedou kameraman Jaromír Šofr s Terezou Brdečkovou
11:00 / KD – velký sál / Diskuze s pěticí polských režisérů kina morálního neklidu
11:00 / KD – loutkový sál / Kam až sahá smrt (Ripples of Loss, 2007) / projekce filmu s účastí režiséra Roberta Jamese
14:30 / Kulturní dům – loutkový sál / Aeroplány z Brescie (1909) / projekci filmu doplní komentářem Hans Gerd Koch
14:30 / KD – hudební sál / Filmy Ctibora Turby – Haydn a Hobit / Ctibor Turba doplní projekci vlastním komentářem
21:00 / Altán v Palackého sadech / akustický koncert Lenky Dusilové
23:00 / Kulturní dům – velký sál / Pražský student (H. H. Ewers, 1913) / unikátní projekce restaurované kopie s hudebním doprovodem kapely Johanband


Kdo je v Písku: Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Hans Gerd Koch, Robert James, Zdeněk Svěrák, Jaromír Šofr, Vladimír Smutný, Václav Kadrnka, Pavel Kolaja, Jiří Soukup, Dagmar Bláhová, Daniela Bakerová, Jiří Dědeček, Boris Nosek, Jindřich Štreit, Vladimír Birgus, Natálie Kryžná


Kdo přijede: Ctibor Turba, Lenka Dusilová, Dušan Trančík, Karel Vachek, Kristina Vlachová, Miroslav Adamec

vernisaz-vystavy-cimrman-6_resize.jpg


DIVADLO JÁRY CIMRMANA - ČESKÉ NEBE

V 19:00 začalo v Kulturním domě představení poslední hry autorské dvojice Zdeněk Svěrák / Ladislav Smoljak České nebe. Účinkující sklidili od vyprodaného sálu potlesk ve stoje.


Další zajímavou událostí byla prezentace filmu režiséra Václav Kadrnky Osmdesát dopisů. Autor zde představil ukázky ze svého filmu, v němž ztvárnil vlastní zážitky z britského exilu. Film se teprve chystá do kin.


Pokračují projekce filmů morálního neklidu, kterých se účastní všichni přítomní polští tvůrci. Po promítání živě diskutují s přítomnými diváky. Tématem debat je například význam polských filmů v době svého vzniku a otázka jejich interpretace v současnosti. Z šestice slavných tvůrců Písek opustil prozatím jen Krzysztof Zanussi.

ceske-nebe-1_resize.jpgceske-nebe-2_resize.jpg


VERNISÁŽ VÝSTAVY JÁRA CIMRMAN

Festivalová neděle se odehrála ve znamení zneuznaného génia Járy Cimrmana. Členové souboru Divadla Járy Cimrmana přijeli do Písku odpoledne a měli nabitý program. Zdeněk Svěrák se nejprve spolu s kameramanem Vladimírem Smutným zúčastnil projekce snímku Jana Svěráka Kuky se vrací.


V Prácheňském muzeu se potom konala vernisáž putovní výstavy Světoběžník a vynálezce Jára Cimrman. Expozice, která je k vidění v Prácheňském muzeu do 29. září, zahrnuje řadu kuriózních předmětů a Cimrmanových vynálezů – třeba mikrofon s rozšířenou směrovou charakteristikou, vzácného preparovaného kostlína od jihoamerických indiánů nebo jediný dochovaný Cimrmanův autoportrét – slavnou „autobustu“ se strhanými rysy. Prezident festivalu Michael Havas při této příležitosti udělil fenoménu Cimrman druhou letošní Cenu Miroslava Ondříčka. Laureátům poblahopřál také Boris Nosek, autor této pozoruhodné ceny.

vernisaz-vystavy-cimrman-1_resize.jpgvernisaz-vystavy-cimrman-3_resize.jpg


VERNISÁŽ VÝSTAVY PROMĚNY 2010

Nedlouho po skončení programu v kině Portyč se většina hostů přesunula na vernisáž výstavy portrétů z kalendáře Proměny 2010 Nadace Archa Chantal. Expozici můžete navštívit v hotelu Art.

vystava-promeny-1_resize.jpgvystava-promeny-2_resize.jpg


CENA MIROSLAVA ONDŘÍČKA UDĚLENA

Cenu Miroslava Ondříčka převzalo šest polských režisérů kina morálního neklidu, kteří dnes přijeli společně do Písku: Krzysztof Zanussi, Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski.

cena-miroslava-orlicka-1_resize.jpg


SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU

Festival dnes v 17:30 oficiálně zahájil svůj druhý ročník. Slavnostní podvečer v kině Portyč moderoval Jaroslav Dušek spolu s Chantal Poullain, která se přítomným představila také jako skvěla interpretka šansonů. Na pódiu se kromě prezidenta festivalu Michaela Havase a místostarosty Písku Tomáše Duška vystřídalo několik dalších hostů. Expert na dílo Franze Kafky Hans Gerd Koch a herečka Daniela Bakerová komentovali filmovou reportáž z leteckého dne v Brescii (1909), jíž se Kafka účastnil. K divákům promluvily i dramaturgyně letošních programových sekcí Pavla Bergmannová a Tereza Brdečková.

slavnostni-zahajeni-4_resize.jpgslavnostni-zahajeni-1_resize.jpg


FESTIVAL NAD ŘEKOU ODVYSÍLAL PRVNÍ FILMY

Za chvíli se chystá vernisáž projektu Metamorphosis, autorů Petra Kurečky a Marka Škarpy, kterou uvede Ester Kočičková. Poté bude od 21:00 v Altánu, Palackého sadech koncert skupiny Bek Ofis. Od 19:00 bude též zpřístupněna výstava obrazů a porcelánu Borise Noska v Kině Portyč a výstava polských studentů také od 19:00, v KD - pravý balkon KD.


KOUZELNÁ HODINA S FONOGRAFEM PANA EDISONA aneb AKUSTICKÉ SETKÁNÍ SE ZAŠLÝMI ČASY!

Tisíce historických filmových přístrojů, plakátů, fotografií nebo vzácných filmových kopií ukrývá ve vlastních soukromých depozitářích sběratel Milan Wolf. Některé ze svých pokladů exkluzivně předvede také návštěvníkům Festivalu nad řekou....


Milan Wolf se řadí mezi nejvýznamnější sběratele filmů a filmových přístrojů v Evropě. V jeho rozsáhlých sbírkách, které shromažďuje už šedesát let, nalezneme kamery, promítací přístroje, fotoaparáty, hrací strojky, fonografy či gramofony z éry němého filmu. Mezi nejvzácnější exempláře patří například promítačka, již v letech 1912–1914 používal průkopník domácí kinematografie Viktor Ponrepo. Milan Wolf soustřeďuje svůj zájem především na období českého filmu do roku 1948. Kromě plakátů a fotografií, knih nebo filmových časopisů je vlastníkem také řady vzácných filmových kopií. Své sbírky prezentuje na výstavách ve vlastním muzeu, ale i v dalších institucích. Expozice se zpravidla těší velkému zájmu nejen filmových fanoušků. Původní profesí elektrotechnik je dnes soudním znalcem v oboru filmu a zajišťuje autentické rekvizity pro natáčení na Barrandově nebo v České televizi.

fonograf-1_resize.jpg


DISKUSE v rámci FNR - CO S ČESKOU TELEVIZÍ ?

Česká televize připomíná již řadu let pacienta, který je zjevně nemocný, ale nikdo neví, jak jeho nemoc léčit a on sám si svou chorobu tvrdošíjně připustit odmítá. O tom, zda to tak musí být, budou pod vedením moderátora Jana Gogoly diskutovat osobnosti, které s Českou televizí spojily část svého tvůrčího života.


Česká televize se v posledních letech stala terčem kritiky. Jak ze strany tvůrců, kteří s ní spolupracují, tak dokonce už i ze strany dosud loajálních zaměstnanců. Jádro kritiky zůstává vesměs stále stejné: Česká televize ve svém vývoji dokonale zamrzla, vytratilo se potřebné tvůrčí ovzduší, které by skýtalo naději pro vznik něčeho mimořádného. Televize se naopak zcela srovnala s průměrem a prostřednost je zde také nejvyšší metou. Vyrobené pořady nejsou hodnoceny co do kvality, ale jen jako kusy do počtu. O tom, zda se s tímto nepříliš uspokojivým stavem dá něco dělat i o tom, jestli je na takových principech fungující televize ještě stále televizí veřejné služby, budou pod vedením moderátora Jana Gogoly diskutovat osobnosti, které s Českou televizí spojily část svého tvůrčího života. Jedním z úhelných kamenů diskuze bude bezpochyby dlouho připravovaná restrukturalizace probíhající na Kavčích horách právě v těchto dnech. Co tyto změny, o nichž nemá veřejnost prakticky žádné informace, přinesou televizi a jejím divákům?

ceska-televize-1_resize.jpg


Výstava polských studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

od 30.7. (19:00) - 5.8.2010, pravý balkon KD, Písek

Expozice prezentuje tvorbu polských studentů z Institutu tvůrčí fotografie ze Slezské univerzity v Opavě. Právě Poláci tvoří v současnosti velmi výrazný segment mezi tamějšími studenty. Výstava představí výběr toho nejzajímavějšího z díla třinácti autorů.


Vystavující autoři: Arkadiusz Gola, Krzysztof Goluch, Martin Gorczakowski, Marcin Grabowiecki, Karol Grygoruk, Jacek Hajduga, Michal Lichtański, Anna Orlowska, Tomek Ratter, Rafal Siderski, Magda Sokalska, Szymon Szcześniak, Filip Zawada


Pedagogové ITF: prof. PhDr. Vladimír Birgus (vedoucí), prof. Mgr. Jindřich Štreit, doc. Mgr. Aleš Kuneš, doc. MgA. Pavel Mára, Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. (zástupce vedoucího), Mgr. Václav Podestát, BcA. Karel Poneš, MgA. Tomáš Pospěch

vernisaz-polskych-studentu-1_resize.jpg


‎"A přece se točí...!" aneb Láska zvířecí?

V rámci Festivalu nad řekou na výstavu BORISE NOSKA!!! Ústředním tématem výstavy keramiky a obrazů Borise Noska je otáčení. Točí se filmy, točí se keramika, točí se hudba, planety kolem slunce… Muž se otáčí za ženou, žena za mužem. Otáčíme se za svým životem. Kolo a jeho otáčení... jako symbol celistvosti, které nám připomíná, že vše je v neustálém pohybu.

Výstava začíná 30.7. (19:00) a trvá do 5.8.2010, v Kině Portyč

boris-nosek-1_resize.jpg


KONCERTY:

30.7. BEK OFIS

31.7. JIŘÍ DĚDEČEK

1.8. NATÁLIE KRYŽNÁ

2.8. LENKA DUSILOVÁ

3.8. IVAN HLAS

4.8. VLADIMÍR MERTA






Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku